fbpx
Bashke.tv
Aktualitet LAJME

Ali Ahmeti pret Ambasadoren Gjermane: Të mos vonojë konstituimi i institucioneve

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, sot në Tetovë ka takuar Ambasadoren e re gjermane zonjën Anke Holstein. Takimi i parë njohës midis bashkëbiseduesve ishte miqësor dhe dashamirës dhe i përcjellur me shkëmbim të opinioneve për procesin zgjedhor në vendin tonë.

Z. Ahmeti uroi Ambasadoren Holstein për detyrën e re dhe u zotua për vazhdimësi të miqësisë dhe bashkëpunimit të afërt me Gjermaninë duke shprehur faleminderimin e madh për kontributin e deritanishëm të Berlinit për vendin dhe rajonin tonë. Procesi zgjedhor u vlerësua si demokratik nga bashkëbiseduesit dhe në përputhje me standardet ndërkombëtare, ndërsa tash pritet konstituimi i Kuvendit dhe i qeverisë sa më shpejt që është e mundur.

Sfidat para nesh janë të shumta, negociatat me Bashkimin Europian, rimëkëmbja ekonomike dhe përballja me pandeminë, por edhe realizim i programeve zgjedhore, prandaj edhe konsolidimi i institucioneve nuk guxon të vonojë. Z. Ahmeti theksoi vijat e kuqe të BDI-së dhe të shqiptarëve, Marrëveshjet e Ohrit, Prespës dhe e fqinjësisë së mirë por edhe reformat për të përmbushur standardet europiane dhe premtimet tona zgjedhore. Z. Ahmeti dhe Ambasadorja gjermane u dakorduan që të vijojnë dialogun dhe bashkëpunimin edhe në të ardhmën.

LEXO EDHE:

Demokratizimi VS Nacionalizmi: Çfarë humb dhe çfarë fiton Shkupi nga një “Kryeministër shqiptar”

BASHKE TV

Champions dhe Europa League “flasin shqip”, Drita e Xhaka në fush

BASHKE TV

BE-ja miratoi Memorandumin për Mirëkuptim, 160 milion euro për Maqedoninë e Veriut

BASHKE TV

Apple i kërkon aplikacionit me receta gatimi të heqë dardhën nga logoja

BASHKE TV

Moti sot në vendin tonë

BASHKE TV

Takohet sërish Ahmeti dhe Zaev, Ahmeti: Do të krijohet shumica (VIDEO)

BASHKE TV
BASHKË.TV