fbpx
Bashke.tv
Aktualitet LAJME

Dhjetë ekzekutuesit më të mirë të penalltive

Njerëzve që nuk u pëlqen futbolli e kanë të vështirë të mendojnë si mund të humb penalltinë një futbollist profesionist.

Gjasat janë shumë të mëdha që të realizohet nga 11 metra distancë, i vetëm me pirtierin.

Mirëpo, presioni është dukshëm më i madh për një penallti, se sa për një goditje tjetër nga ndërprerja ose nga loja e hapur.

Të gjuash një penallti para mijëra fansave – shumë prej tyre që të vërshëllejnë – kundër një portieri profesionist, nuk është e lehtë.

Gazeta spanjolle, “Marca” ka publikuar listën e top dhjetë lojtarëve më të mirë në botë aktualisht dhe përqindjen e konkretizimit të tyre nga penalltitë.

10. Antoine Griezmann

Rekordi: 17 të shënuara, 8 të humbura
Përqindja e suksesit: 68 përqind

9. Lionel Messi

Rekordi: 89 të shënuara, 26 të humbura
Përqindja e suksesit: 77 përqind

8. Sergio Aguero

Rekordi: 46 të shënuara, 13 të humbura
Përqindja e suksesit: 78 përqind

7. Neymar

Rekordi: 51 të shënuara, 13 të humbura
Përqindja e suksesit: 80 përqind

6. Mohamed Salah

Rekordi: 13 të shënuara, 3 të humbura
Përqindja e sukesit: 81 përqind

5. Luis Suarez

Rekordi: 40 të shënuara, 9 të humbura
Përqindja e suksesit: 82 përqind

4. Harry Kane

Rekordi: 37 të shënuara, 7 të humbura
Përqindja e sukesit: 84 përqind

3. Cristiano Ronaldo

Rekordi: 121 të shënuara, 22 të humbura
Përqindja e sukesit: 85 përqind

2. Karim Benzema

Record: 15 të shënuara, 2 të humbura
Përqindja e suksesit: 88 përqind

1. Eden Hazard

Record: 49 të shënuara, 7 të humbura
Përqindja e suksesit: 88 përqind.

LEXO EDHE:

Bekim Jashari selam opozitës shqiptare: Mos ma keqpërdorni emrin me të pavërteta! (FOTO)

BASHKE TV

Bushati: Shqiptarët gati ti drejtojnë institucionet e Maqedonisë së veriut

BASHKE TV

Ganiu: Krijojmë vende të reja për prakim me kapacitet prej 170 vendeve

BASHKE TV

Ganiu: Asfaltohen 3500m2 rrugë, në lagjen Saat Kullë

BASHKE TV

Shilegov dhe Dushko, nuk rrespektojnë heshtjen zgjedhore dhe bëjnë presion ( Foto)

BASHKE TV

EKSLUZIVE: Naser Ziberi nuk është pozitiv në COVID-19

BASHKE TV
BASHKË.TV