fbpx
Bashke.tv
Aktualitet LAJME

Efekti i koronavirusit, vjen një paralajmërim nga Samsung

Samsung paralajmëron se Covid-19 do të dëmtojë shitjet e smartphone.

Samsung po paralajmëron që muajt në vazhdim do të jenë të dhimbshëm pasi pandemia koronavirus prish zinxhirët global të furnizimit, dëmton kërkesën e smartphone dhe ndërlikon adoptimin e teknologjisë 5G, raporton Cnn.

Por gjiganti i Koresë së Jugut gjithashtu thotë se kriza ka ngjallur një ndryshim thelbësor në mënyrën se si njerëzit jetojnë – dhe parashikoi që besimi i botës në shërbimet digjitale është këtu për të qëndruar ndërsa miliona njerëz janë të izoluar në shtëpi.

Kompania të mërkurën raportoi fitim operacional prej 6.45 trilionë  (5.3 miliardë dollarë) për periudhën tre mujore që përfundoi në mars, rritje për 3.5% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë dhe në përputhje me pritjet e analistëve.

Të ardhurat u rritën 5.6% në 55.3 trilionë të fituar (45.4 miliardë dollarë). Fitimi neto zbriti 3,2% në 4,88 trilionë fitues (4 miliardë dollarë).

Sidoqoftë, shtrirja e tremujorit të kaluar mund të jetë e shkurtër, dhe ndërmarrja paralajmëroi që pandemia tashmë po shkakton paqartësi për pjesë të mëdha të biznesit të saj. Për shkak të paqëndrueshmërisë, Samsung nuk po jep një parashikim të plotë për vitin.

LEXO EDHE:

Bekim Jashari selam opozitës shqiptare: Mos ma keqpërdorni emrin me të pavërteta! (FOTO)

BASHKE TV

Bushati: Shqiptarët gati ti drejtojnë institucionet e Maqedonisë së veriut

BASHKE TV

Ganiu: Krijojmë vende të reja për prakim me kapacitet prej 170 vendeve

BASHKE TV

Ganiu: Asfaltohen 3500m2 rrugë, në lagjen Saat Kullë

BASHKE TV

Shilegov dhe Dushko, nuk rrespektojnë heshtjen zgjedhore dhe bëjnë presion ( Foto)

BASHKE TV

EKSLUZIVE: Naser Ziberi nuk është pozitiv në COVID-19

BASHKE TV
BASHKË.TV