fbpx
Bashke.tv
Aktualitet LAJME

Etiketimi i shqiptarëve si hajna e vjedhës, tezë e rrezikshme antishqiptare

Koment: TetovaSot

Opozita shqiptare në Maqedoninë e Veriut, e zhgënjyer nga shuplaka e madhe që i dhanë shqiptarët në zgjedhjet e 15 korrikut, del me teza shumë të rrezikshme antishqiptare, duke i etiketuar shqiptarët si hajna e vjedhës.

Kujdes! Kjo sjellje e papërgjegjshme e politikanëve adoleshentë, mund të sjellë dëme të mëdha e të pariparueshme për imazhin e shqiptarëve në vend dhe kudo nëpër botë, ku do të depërtojnë fyerjet dhe ofendimet e tilla të ulëta e ordinere për “popullin vjedhës shqiptar”.

Shqiptarët kundërshtojnë ashpër këto teza dashakeqe, të cilat burimin mund ta kenë vetëm nëpër qendrat antishqiptare, që synojnë nxirjen e fytyrës të kombit tonë para botës demokratike.
Shqiptarët nuk janë dhe asnjëherë nuk kanë qenë vjedhës të vullnetit politik.

E vërteta e pamohueshme është se shqiptarët e Maqedonisë së Veriut në mënyrë plebishitare vazhdojnë ta mbështesin konceptin politik të Ali Ahmetit, i mishëruar me sakrificën sublime të brezave dhe aspiratën drejt demokracive përparimtare properëndimore. Këtë verdikt e vulosën të gjitha institucionet relevante, duke filluar nga KSHZ, Gjykata Administrative, OSBE/ODIHR dhe të gjitha ekipet vëzhguese në zgjedhje.

Në vend të qëllimeve ogurzeza antishqiptare, edhe njëherë duhet i gjithë spektri politik shqiptarë, të bashkohen rreth idesë fisnike për kryeministrin e parë shqiptarë në krye të Qeverisë së Republikës së Maqedoninë e Veriut.

LEXO EDHE:

Demokratizimi VS Nacionalizmi: Çfarë humb dhe çfarë fiton Shkupi nga një “Kryeministër shqiptar”

BASHKE TV

Champions dhe Europa League “flasin shqip”, Drita e Xhaka në fush

BASHKE TV

BE-ja miratoi Memorandumin për Mirëkuptim, 160 milion euro për Maqedoninë e Veriut

BASHKE TV

Apple i kërkon aplikacionit me receta gatimi të heqë dardhën nga logoja

BASHKE TV

Moti sot në vendin tonë

BASHKE TV

Takohet sërish Ahmeti dhe Zaev, Ahmeti: Do të krijohet shumica (VIDEO)

BASHKE TV
BASHKË.TV