fbpx
Bashke.tv
LAJME

Izet Mexhiti, nënkryetar i BDI-së: Politika më larg duart nga bashkësitë fetare (VIDEO)

I ftuar në emisionin Studio e Hapur në 1Tv, nënkryetari i BDI-së Izet Mexhiti ka komentuar edhe ngjarjet e fundit që kanë ndodhur në BFI.
Maqedonia është shtet sekular dhe autonomia e bashkësive fetare në Republikën e Maqedonisë së Veriut duhet të respektohet, ky është qëndrimi i Bashkimit Demokratik për Integrim për ndodhitë e fundit në BFI deklaroi nënkryetari i BDI-së dhe shef i Shtabit Qendror për zgjedhjet presidenciale Izet Mexhiti në një intervistë për TV 1.
“Unë i kam 42 vjet dhe deri më tani skam dëgjuar se gjykatat të shkarkojnë dhe emërojnë kreun e bashkësive fetare. Ne respektojmë autonomin e BFI-së dhe të gjitha bashkësive fetare që janë në vendin tonë dhe ata kanë organet e tyre të brendshme. Të gjitha institucionet, por dhe politika më larg bashkësive fetare dhe nëse dëshirohet që të ketë ndonjë rend atëherë duhet të fillojmë prej te Kisha Ortodokse e Maqedonisë së Veriut dhe pastaj në bashkësitë tjera fetare”, tha Mexhiti në një intervistë për tv1.

Për më shumë ndiq linkun:

LEXO EDHE:

Pyetje deputetësh/ Mexhiti: Ja 3 pyetjet e mia që ia parashtrova ekzekutivit të BDI-së

BASHKE TV

Bekim Rexhepi: Përfundoi ekspropriimi i pronave në autostradën Shkup-Bllacë

BASHKE TV

ALI AHMETI DHE HYDAJET HYSENI DY SEKRETARËT ORGANIZATIV MË TË MËDHENJ TË LËVIZJES

BASHKE TV

ALI AHMETI DOCTOR HONORIS CAUSA I UNIVERSITETIT TË TETOVËS

BASHKE TV

ALI AHMETI FIGURË UNIKALE E KOMBIT

BASHKE TV

ALI AHMETI DEKOROHET DOCTOR HONORIS CAUSA I UNIVERSITETIT TË TETOVËS

BASHKE TV
BASHKË.TV