fbpx
Bashke.tv
Aktualitet ARSIMI LAJME

Ministri Ademi: Përmirësim i dukshëm i rezultateve të testimit PISA 2018

“Ndryshimet thelbësore që janë bërë kohën e fundit në sferën e arsimit si dhe qasja inkluzive në krijimin е reformave arsimore po japin edhe rezultatet e para pozitive.
Në testimin PISA të vitit 2018-të vendi ynë është radhitur në mesin e shteteve me kërcim më të lartë të rezultateve krahasuar me ato të vitit 2015-të.

Në tri lëmit ku janë testuar nxënësit tanë kemi ngritje të konsiderueshme.

Në kontrollin e aftësive për të kuptuar atë që lexojnë kemi rezultate për 41 pikë më shumë nga vitet e mëparshme, gjithashtu rezultate më të mira në raport me të kaluarat kemi edhe në shkencat natyrore për 29 pikë dhe në matematikë për 23 pikë.

Sigurisht se këto rezultate na bëjnë të ndihemi krenar, por edhe na japin kurajo për të punuar edhe më shumë për rezultate edhe më të mira.” – thotë Ademi

Për më shumë ndiq linkun:

Ndryshimet thelbësore që janë bërë kohën e fundit në sferën e arsimit si dhe qasja inkluzive në krijimin е reformave…

Publiée par Arbër Ademi sur Mardi 3 décembre 2019

LEXO EDHE:

Elezi: Nga 6-8 dhjetori, panairi “Blej shtëpi, blej banesë “, projekti vazhdon edhe vitin e ardhshëm!

BASHKE TV

Ministri Bekteshi: Politikat ekonomike të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut vazhdojnë të japin rezultate

BASHKE TV

Ministri Ademi pjesëmarrës në Simpoziumin për Drejtorë të Shkollave në Budva

BASHKE TV

Shqipëria merr Presidencën e OSBE-së, Rama: Hap historik

BASHKE TV

Timonie takoi Deharin, diskutohet bashkëpunimi në të ardhmen

BASHKE TV

Ali Ahmeti takon ambasadorin gjerman, Tomas Gerberih: BDI po ripërtërihet

BASHKE TV
BASHKË.TV