fbpx
Bashke.tv
Aktualitet LAJME

OBSH shpjegon se për kë koronavirusi është më i rrezikshëm

Koronavirusi është më i rrezikshmi për njerëzit me diabet, si dhe sëmundje të tjera kronike. Kjo u njoftua gjatë një video-informimi nga Drejtori i Byrosë Rajonale Evropiane të Organizatës Botërore të Shëndetit Hans Kluge.

“Në diabetikët, sëmundja është më e rëndë dhe ka pasoja më serioze,” tha ai. “Në Itali, një në tre pacientë ka diabet ose ndonjë sëmundje tjetër kronike, të tilla si kanceri ose sëmundja e frymëmarrjes.”

“E njëjta gjë vlen edhe për njerëzit me mbipeshë, gjë që rrjedh qartë nga të dhënat e marra nga Kina,” theksoi Kluge. “Prandaj, një mënyrë jetese e shëndetshme është jashtëzakonisht e rëndësishme. Sa më i shëndetshëm është një person që infektohet nga një infeksion koronavirus aq më mirë është për të. ” (ordonews)

LEXO EDHE:

MMJPH: Të ruajmë biodiversitetin dhe ekosistemet natyrore në mënyrë që ata të na mbrojnë neve

BASHKE TV

Taravari e mbron Mickovskin

BASHKE TV

Maqedonasit lavdërojnë Taravarin pasi i ofendoi shqiptarët: ”Браво Таравари”

BASHKE TV

MBPEU: Bujqëve, të cilëve u është dhënë leje lëvizjeje me vulën “e përhershme” vazhdojnë të vlejnë edhe për këtë fundjavë të vazhduar karantine

BASHKE TV

BDI: Respektoni masat, shëndeti në rend të parë

BASHKE TV

BDI – Gostivar dënon ashpër shpifjet e Taravarit që ua bëri pronarëve të lokaleve dhe qytetarëve shqiptarë

BASHKE TV
BASHKË.TV