fbpx
Bashke.tv
Aktualitet LAJME

Pacolli: Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut janë element thelbësor i orientimit euroatlantik

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka rikujtuar se 18 vjet më parë nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit i ka dhënë fund konfliktit disamujor në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Sipas tij, shqiptarët në Maqedoninë e Veriut janë një element thelbësor i orientimit euroatlantik të vendit.

“Më 13 gusht para 18 viteve u nënshkrua Marrëveshje e Ohrit, me të cilën iu dha fund konfliktit disamujor në Republikën e Maqedonisë së Veriut në vitin 2001. Marrëveshja e Ohrit mori përkrahjen e Bashkësisë ndërkombëtare dhe nga blloku politik shqiptar dhe maqedonas, si kornizë e vetme për zhvillim të shtetit multietnik duke krijuar një format evropian për bashkëjetesë ndëretnike. Shqiptarët në Maqedoninë së Veriut janë një element thelbësor i orientimit euroatlantik të vendit”, ka shkruar Pacolli në llogarinë e vet në “Facebook”.

Për më shumë ndiq linkun:

Më 13 gusht para 18 viteve u nënshkrua Marrëveshje e Ohrit, me të cilën iu dha fund konfliktit disamujor në Republikën e…

Publiée par Behgjet Pacolli sur Mardi 13 août 2019

LEXO EDHE:

Në Kodrën e Diellit 15 centimetra borë

BASHKE TV

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

BASHKE TV

Entuziazëm i paparë, bllokohet FB me billbordat e BDI-së

BASHKE TV

BDI, debat mbi dy propozim Rezolutat : “Integrimi konsensual” dhe “Vetingu”

BASHKE TV

Grubi: BDI është në koalicion me qytetarët, nuk ka kthim prapa nga marrëveshjet e Ohrit dhe Prespës

BASHKE TV

Arifi: Projekti “Bashkë për komunën që duam”, për bekatonizimin e rrugicave për vitin 2019 po vazhdon

BASHKE TV
BASHKË.TV