fbpx
Bashke.tv
Aktualitet ARSIMI LAJME

Qazimi realizon takim përgaditor për pilotimin e validimit të mësimit formal dhe joformal

“Në kuadër të aktiviteteve për ndërtimin e sistemit të validimit të mësimit formal dhe joformal, sot në QARr u organizua takim përgaditor për pilotimin e validimit.

Në Strategjinë e arsimit (2018-2025) si dhe në Strategjinë e arsimit për të rritur (2019-2023) është planifikuar që në pjesën e dytë të vitit 2019 të realizohet pilotimi i sistemit të validimit.

Pilotimi do të realizohet ne dy kualifikime- suvatues dhe kamarier, në dy shkollat e mesme profesionale: “Sdravko Cvetkovski” dhe “Llazar Tanev”.

Është planifikuar që pjesë e procesit të pilotimit të jenë 20 kandidatë nga 10 për secilin kualifikim. Në takim morrën pjesë edhe dy drejtoreshat e shkollave të mesme Anita Tomovska dhe Sllagjana Trpovska.” – thotë  Qazimi

LEXO EDHE:

Grubi në SHBA takon Senatorin Ron Johnson nga komisioni për politikë të jashtme në Senatin Amerikan

BASHKE TV

Mbahet Kuvendi zgjedhor i FR-BDI – së dega Haraçinë!

BASHKE TV

Tronditet sërish Tirana, tërmeti i dytë shkund kryeqytetin

BASHKE TV

Filloi aksioni vjeshtor për pastrim të përgjithshëm në Komunat e Shkupit

BASHKE TV

Çfarë duhet të hash pas lënies së duhanit; ushqimet që pastrojnë organizmin

BASHKE TV

Si mund t’jua shpëtojë jetën tifozllëku i sportit

BASHKE TV
BASHKË.TV