fbpx
Bashke.tv
Aktualitet LAJME

Skandal diplomatik: Aleanca për Shqiptarët, ofendon rëndë Kinën

ASH ja vazhdon me fushatën por po zhytet më thellë në skandale tjera duke i penguar së fundmi ndërtimi i shkollës në Reçicë që është më shumë një nevojë emergjente e nxënësve që mos ndjekin mësimin në shkolla tjera në zona më të largëta informon Tetova sot.Pas ofendimit të mijëra administratorëve “burekxhinj”nga ana e Taravarit ,tashmë vijnë me një tjetër skandal më të rëndë diplomatik .Është Kina në fokusin e tyre që ata e quajnë fallco donatorin e tyre.Kjo ka të bëjë me një reagim nga FRASH po për shkollën në Reçicë të vogël.

“Gjendemi këtu para shkollës fillore të lagjes Reçicë e Vogël, e cila siç u premtua në vitin 2013 u ndërtua nga donator kinez i cili është i pranishëm sot me ne në inaugurimin e kësaj shkolle. Mirëpo ashtu siç shihet, fatkeqësisht, donator kinezi  si shumë mallra kineze doli se na paska qenë fallco”, thonë nga FRASH.Këta të fundit Zhvilluan një aksion simbolik në vendin kur duhet të ndërtohet shkolla fillore në Reçicë të Vogël.Kjo shkollë që po bëhet me aminin e BDI së nuk është se ASH nuk e do,por i pengon fakti që atë po e bën dikush tjetër,më saktë kundërshtari politik BDI.
dhe lidhe ne fund se Arber Ministri i Arsimit Arbër Ademi është ai që ka hapur tenderin për ndërtimin e shkollës në Reçicë dhe kjo tashmë ka marrë fund.
Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Arbër Ademi në faqen e tij të Fejsbuk-ut publikoi vendimin për ndërtimin e objektit të kësaj shkolle, e cila do të ju shërbeje nxënësve të Shkollës Fillore “Naim Frashëri” të cilët deri sot kanë ecur me kilometra për të arritur në mësim.Ndërtimi është një nevojë jetike për më shumë se 1000 nxënës në atë zonë që do të marrin fund edhe udhëtimet e gjata për të ndjekur procesin mësimorë në shkolla tjera si ajo në Reçicën e Madhe dhe pjesa tjetër në shkollën “Naim Frashëri” në Tetovë./ts

Konferencë për media e Aleanca për Shqiptarët

Publiée par Portalb sur Samedi 18 janvier 2020

LEXO EDHE:

Ali Ahmeti: Kosovë, gëzuar nga Abaz Gjuka

BASHKE TV

Kryetari Merko ndan 40 vendime pune për mësimdhënësit e shkollave fillore dhe të mesme

BASHKE TV

BDI: Nuk mbulohet dielli me shoshën e ASH, jeta cilësore, zhvillimi, puna, rinia dhe vetingu janë fokusi jonë

BASHKE TV

BDI në vijë me politikat amerikane dhe evropiane

BASHKE TV

Selami: U paguan subvencionet për blegtorët

BASHKE TV

Lideri Ahmeti takoi Shoqatën e afaristëve të Vizbegut

BASHKE TV
BASHKË.TV